Masaż Tui Na (Tui „pchać” i Na „chwytać”) jest jedną z pięciu gałęzi tradycyjnej medycyny chińskiej. Według tradycji, został on opracowany już w 1300 p.n.e. w mieście Luoyang w środkowych Chinach i ma nie mniej niż 300 różnych form. W trakcie zabiegu masażysta przy użyciu kciuków, dłoni i łokci korzysta z takich technik jak ugniatanie, rozciąganie, potrząsanie, uciskanie czy oklepywanie.

Masaż terapeutyczny Tui Na, tak samo jak zabiegi przy użyciu chińskich baniek ogniowych, umożliwia odzyskanie harmonii przepływu energii w organizmie oraz jego detoksykację. Nie tylko zwalcza same objawy choroby, ale prowadzi do zlikwidowania jej przyczyn. Zalecany jest osobom cierpiącym na takie dolegliwości i schorzenia jak m.in.:

  • bóle stawów, mięśni, kręgosłupa,
  • dysfunkcje mięśni, stawów, kości,
  • migreny,
  • astma,
  • przewlekły kaszel,
  • choroby układu trawiennego, ruchowego, oddechowego i wiele innych.

Masaż chiński Tui Na znajduje więc bardzo szerokie zastosowanie – wykonuje się go zarówno w celach relaksacyjnych, profilaktycznych, jak i leczniczych.

Masaż chiński Tui Na relaksacyjny i profilaktyczny

Masaż chiński Tui Na, podobnie jak inne techniki terapeutyczne medycyny chińskiej, ma na celu nie tylko uśmierzenie objawów choroby, ale przede wszystkim usunięcie jej przyczyn.

Masaż chiński Tui Na nie ma nic wspólnego z opukiwaniem i głaskaniem, do którego możemy być przyzwyczajeni na Zachodzie. Jest on dynamiczny, ponieważ pierwotnie ma charakter terapeutyczny, nawet jeśli w naszym gabinecie praktykujemy go jedynie w celach relaksacji i profilaktyki zdrowia.

Podczas masażu stosujemy głębokie ugniatanie tkanek miękkich, jak i akupresurę (uciskanie palcem na dany obszar, aby stymulować punkty akupunkturowe), a wszystkie używane techniki mają na celu polepszenie przepływu energii życiowej Qi w całym organizmie.

Sam masaż nie zawsze należy do najprzyjemniejszych, ale ma silne działanie pobudzające krążenie krwi i limfy, co po zabiegu przynosi przyjemne uczucie relaksu i lekkości. Masaż chiński ma również silne właściwości detoksykacyjne organizmu.

Dzięki temu jego zastosowanie w profilaktyce zdrowotnej jest bardzo efektywne, gdyż przeciwdziała rozwijaniu się chorób.