Według założeń dietetyki medycyny chińskiej sposób odżywiania ma ogromne znaczenie dla utrzymania równowagi energii w organizmie. Tym samym stanowi niezwykle ważny element profilaktyki zdrowotnej. Warto poświęcić jej uwagę w naszym codziennym życiu, gdyż nieodpowiednia dieta może doprowadzić do wyczerpania organizmu i pojawienia się ciężkich schorzeń. Co więcej, dieta odgrywa bardzo istotną rolę w procesie dochodzenia do zdrowia. Należy zaznaczyć, że fundamentalną zasadą medycyny chińskiej jest podejście holistyczne –często zalecane jest wyrabianie zdrowych nawyków i nieustanna dbałość o higienę życia, co obejmuje również właśnie dietę.
Jakie są założenia dietetyki medycyny chińskiej?
Dietetyka medycyny chińskiej opiera się na przekonaniu, że odpowiednio dobrany sposób odżywiania nie tylko zapobiega rozwojowi chorób, ale również może być elementem procesu leczenia. Konieczne jest jednak w tym celu dopasowywanie diety do indywidualnych potrzeb energetycznych, z jednoczesnym uwzględnieniem różnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, takich jak m.in. stan zdrowia czy klimat.
Zgodnie z koncepcją dietetyki medycyny chińskiej produkty żywnościowe powinno się rozpatrywać pod względem takich własności jak:
- jakość termiczna
- smak
- obszar oddziaływania
Termika żywności odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej. Przykładowo, niektóre produkty spożywcze mają rozgrzewającą naturę termiczną – wspierają trawienie i krążenie, wzmacniają siły witalne. Przyjmowane w zbyt dużych ilościach mogą mieć jednak działanie wysuszające. Z kolei pokarmy o chłodzącej termice sprzyjają nawadnianiu, ale ich nadmiar negatywnie wpływa na metabolizm i osłabia organizm.
Smaki – słodki, ostry, kwaśny, gorzki i słony – różnią się właściwościami i mają bezpośredni wpływ na system energetyczny organizmu.
Ostatnia własność, czyli obszar oddziaływania określa, w jaki sposób dany produkt wpływa na określone narządy i funkcje fizjologiczne.
Medycyna chińska zaleca, aby przy dobieraniu pożywienia kierować się prawem sygnatur. Polega ono na stosowaniu takich produktów spożywczych, ziół czy przypraw, które swoim wyglądem (kształtem, kolorem) przypominają organ, które mają energetycznie wspierać. Prawo sygnatur nawiązuje do zasad – „kształty i kolory wzajemnie przyciągają się”.
Łączenie produktów ze sobą ma również bardzo duże znaczenie i podlega zasadom pięciu przemian Wu Xing 五行, które w kulturze chińskiej mają szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie chińskiej, ale również w innych dziedzinach życia.
Zasady higieny odżywiania według dietetyki medycyny chińskiej
Dietetyka medycyny chińskiej wskazuje również zasady higieny odżywiania. Pełnią one bardzo ważną funkcję w profilaktyce zdrowia i wspieraniu leczenia.
Posiłki należy spożywać bez pospiechu i w spokoju, w pozycji siedzącej. Nie powinno się łączyć tej czynności z oglądaniem telewizji czy rozmowami przez telefon.
Zaleca się przyjmowanie 3 podstawowych posiłków dziennie od rana do wczesnego popołudnia: pierwsze i drugie śniadanie powinny być obfite i ciepłe, tak jak i obiad. Podwieczorek i kolacja powinny być bardzo skromne.
Za niezdrowe uznawane jest jedzenie do uczucia pełnej sytości. Trzeba zwracać szczególną również uwagę na to, by posiłki były zbilansowane, zawierały wszystkie 5 smaków w odpowiednich proporcjach i były dostosowane do panującej pory roku.
Jeśli jesteś zainteresowany tematem dietetyki chińskiej zapraszamy na kursy i warsztaty organizowane w naszej Szkole Naturoterapii SanBao Academy
Na stronie Szkoły SanBao Academy znajdziesz również nagrania z wykładami i objaśnieniami różnych aspektów dietetyki chińskiej autorstwa mgr med. Marty Kubisz:
- Podstawy dietetyki według medycyny chińskiej – zalecenia ogólne
- Podstawy dietetyki pediatrycznej – zalecenia ogólne
- Dietetyka chińska w praktyce – Sezon WIOSNA
- Dietetyka chińska w praktyce – Sezon LATO
- Dietetyka chińska w praktyce – Sezon JESIEŃ
- Dietetyka chińska w praktyce – Sezon ZIMA