Masaż zdobywa w Polsce coraz większą popularność. I nic w tym dziwnego! W dzisiejszym zabieganym, pełnym obowiązków świecie sięgamy po różne metody, które pomagają nam odzyskać równowagę i spokój. Jedną z opcji, którą warto wykorzystać, jest masaż chiński. Czym się on charakteryzuje? I kiedy warto go zastosować? Temat ten omawiamy w naszym artykule.
Na czym polega masaż chiński?
Masaż chiński to nie tylko technika relaksacyjna, ale metoda o głębokim znaczeniu w profilaktyce zdrowia. Ma on duży związek z filozofią taoistyczną i poszukiwaniem długowieczności, a jego celem jest uregulowanie przepływu energii, która znajduje się w naszym organizmie. Jest to możliwe dzięki uciskaniu określonych punktów na ciele, zwanych punktami akupresury.
Masaż chiński skupia się głównie na kręgosłupie, który znosi najwięcej obciążeń i stanowi podporę dla innych części ciała. Co więcej, bóle kręgosłupa wpływają na dysfunkcję poszczególnych narządów wewnętrznych.
Masaż chiński Tui Na jest jedną z najstarszych technik medycyny chińskiej wykładaną do dziś na uniwersytetach medycznych w Państwie Środka. Masaż chiński posiada bardzo mocne działanie terapeutyczne, gdy jest praktykowany przez wykształconego masażystę. Dlatego też jest on często używany przez lekarzy medycyny chińskiej w strategii leczenia większości chorób.
Warto także dodać, że podczas masażu wykorzystywane są dłonie, przedramiona, łokcie, kciuki, a technikę dobiera się w zależności od potrzeb konkretnej osoby (jej dolegliwości i wrażliwości na uciskanie). Doświadczony masażysta potrafi rozpoznać, na którym z meridianów występują kłopoty z właściwym przepływem energii i jakie mogą być jego skutki w występowaniu schorzeń i chorób.
Kiedy warto wykorzystać masaż chiński Tui Na?
Masaż chiński jest niezmiernie efektywny w przypadku dolegliwości, takich jak bóle kręgosłupa, bóle pleców, napięcia mięśni, nerwobóle, bezsenność, trudności z zasypianiem, chroniczne zmęczenie, a szczególnie problemy z układem trawiennym. W medycynie chińskiej stanowi on podstawę kompleksowego zabiegu terapeutycznego u boku akupunktury, baniek ogniowych oraz moksy.
Sprawdzi się także w przypadku problemów emocjonalnych, takich jak napady lękowe, czy stany depresyjne – są one często związane z zaburzeniami w harmonii funkcjonowania organów.