Loading Events

« All Events

  • To event minęło.

Masaż Tui Na – Podstawy

3.02.2023 - 5.02.2023

3900zł
Tribe event img

CHIŃSKI MASAŻ TUI NA

Zastosowanie w profilaktyce zdrowia
Kurs I stopnia – trzyczęściowy (3 x 3 dni)

Wykładowca: mgr med. Marta Kubisz – lekarka TCM, absolwentka Uniwersytetu Medycyny Chińskiej w Nankinie (Chiny), 20 lat praktyki klinicznej we Francji i Włoszech, założycielka MeiYu Clinic – Gabinetu Masażu i Medycyny Chińskiej w Krakowie.

Zarejestruj się

Zapraszamy do udziału w trzyczęściowym kursie podstawowym chińskiego masażu Tui Na.  

Tui Na to tradycyjna forma masażu terapeutycznego stosowana w Chinach już ok. 2 tysiące lat p.n.e. w celach profilaktycznych i leczniczych. Technika Tui Na opiera się ta na taoistycznym pojęciu  Trzech Skarbów i ma na celu przywrócenie harmonii przepływu energii w ciele oraz detoksykację organizmu.

Znaczenie chińskiej nazwy Tui Na to: TUI 推 – posuwać, pchać; natomiast NA 拿 – chwytać, porwać. Masaż polega na stosowaniu połączenia rozluźniania mięśni, stymulacji punktów akupresurowych, rozciągania, mobilizacji stawów oraz aplikowania moksy i baniek. Masażysta używa dłoni, kciuków, łokci, aby poprzez rozcieranie, nacisk, ugniatanie rozproszyć nadmiar Qi lub odżywić jego niedobór, stymulując krążenie energii w meridianach.

Zabieg Tui Na nie koncentruje się jedynie na uśmierzaniu skutków choroby (symptomów), lecz przede wszystkim na wyeliminowaniu jej przyczyn. W medycynie chińskiej, jest on najsilniejszą manualną techniką detoksykującą organizm, co sprawia, że reakcje eliminacyjne przy zastosowaniu masażu mogą być bardzo gwałtowne: kilkudniowe nasilenie symptomów, biegunki, wymioty, bóle głowy, etc. Dlatego też niezbędnym jest poważne przygotowanie do praktykowania tej formy terapii.

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcą zgłębić znajomość medycyny chińskiej i poznać technikę terapeutyczną masażu Tui Na oraz szczegóły pracy nad sensytywnością dotyku.

 

PROGRAM kursu obejmuje zapoznanie się z podstawowymi technikami masażu Tui Na, moksy i baniek ogniowych oraz fundamentami medycyny chińskiej. Celem kursu jest osiągnięcie umiejętności wykonania zabiegu profilaktyczno-terapeutycznego w świetle zasad i diagnozy TCM.

Część 1: PODSTAWY PRAKTYKI MASAŻU TUI NA
– Struktura energetyczna ciała, podstawowe zasady Qi Gongu i jego miejsce w praktyce masażu Tui Na.
– Postawa fizyczno-psychiczna masażysty:  praca nad świadomością dotyku, rola oddechu i koncentracji, rozwijanie wrażliwości dotyku, przygotowanie do sesji masażu.
– Specyficzne techniki masażu Tui Na (rozpraszanie, wzmacnianie, harmonizacja): działanie i przystosowanie różnych technik Tui Na w zależności od stymulowanych części ciała (plecy, brzuch, klatka piersiowa,  miednica, kończyny, dłonie, stopy, szyja i głowa).

Część 2: MASAŻ TUI NA W ŚWIETLE TEORII TMC
– Fizjologia energetyczna: Potrójny Ogrzewacz (San Jiao 三焦) i organy (Zang Fu 脏腑) oraz manifestacja występujących między nimi relacji w różnych częściach ciała.
– Organizacja przepływu energii w organizmie: mapa systemu meridianowego i obszarów skóry (Pi Bu 皮部), kluczowe punkty akupresury, ich lokalizacja i stymulacja.
– Podstawowe schematy masażu Tui Na harmonizujące przepływ energii w ciele.

Część 3: WPROWADZENIE DO TERAPII MASAŻEM TUI NA
– Przyczyny chorób : teoria Trzech Skarbów (San Bao 三宝), manifestacje zaburzeń energetycznych w różnych częściach ciała i ich związek z układem meridianów.
– Diagnoza : wywiad, obserwacja i palpacja.
– Podstawy działania masażu Tui Na : zastosowanie w procesie terapii, ograniczenia i przeciwwskazania, dostosowanie specyficznych procedur do występujących dysharmonii energetycznych.
– Techniki wspomagające terapię masażem Tui Na : moksa i bańki.
– Praktyka kliniczna.

Szczególny nacisk podczas szkolenia położony będzie na ćwiczenia praktyczne. Wszyscy uczestnicy zobowiązują się do wzajemnego ćwiczenia na sobie wykładanych technik masażu.
Ponadto codziennie odbywać się będą ćwiczenia Qi Gong związane tematycznie z kursem masażu Tui Na.

 

Kurs składa się z 3 części, łącznie 9 dni teorii i praktyki klinicznej.

Trzy części kursu stanowią integralną całość szkolenia, tak więc wymagany jest udział we wszystkich weekendowych zjazdach.

3 – 5 lutego 2023 – Część 1
3 – 5 marca 2023 – Część 2
31 marca – 2 kwietnia 2023 – Część 3

 

Miejsce wykładów:  SanBao Academy – International School of Massage & Health Prevention, Kraków – Wola Justowska

Rozpoczęcie zajęć: Piątek, godz. 14:00 -19:00
Sobota: 9:00-13:00 i 15:00-19:00; niedziela: 9:00 -13:00 i 15:00 -18:00

Uczestnicy szkolenia otrzymują podstawowe materiały dydaktyczne w języku polskim.

Kurs pierwszego stopnia kończy się egzaminem teoretyczno-praktycznym sprawdzającym nabyte umiejętności w zakresie wykonywania i zastosowania technik masażu Tui Na. Zaliczenie egzaminu jest warunkiem do wydania dyplomu „Podstawy terapeutycznego Masażu Tui Na” , który upoważnia do kontynuowania nauki na kursie zaawansowanym II stopnia mającym na celu pogłębienie wiedzy o zastosowaniu terapeutycznym masażu Tui Na.

Kurs zaawansowany II stopnia obejmuje przegląd chorób, analizę ich przyczyn w świetle medycyny chińskiej oraz sposób zastosowania masażu Tui Na i jego miejsce w zabiegu TMC. Szkolenie zaawansowane koncentruje się na omówieniu schematów patologii UKŁADU NERWOWEGO i UKŁADU KRĄŻENIA (depresja, nerwica, choroby psychiczne, bezsenność, migrena, nadczynność i niedoczynność tarczycy, bóle i zawroty głowy, szum w uszach, utrata słuchu, żylaki, obrzęki, nadciśnienie, wylew, udar, palpitacje, arytmia, niewydolność serca, zawał serca, utrata przytomności, masaż reanimacyjny) oraz UKŁADU POKARMOWEGO i UKŁADU ODDECHOWEGO (trudności z trawieniem, bóle żołądka i jelit, biegunka, zaparcia, wrzód żołądka, zgaga, wymioty, zapalenie wyrostka, alergia pokarmowa, alergia oddechowa, astma, kaszel, przeziębienie, grypa, angina, zapalenie zatok, cukrzyca, otyłość).

 

Rejestracja na kurs odbywa się elektronicznie. Zgłoszenia prosimy przesyłać mailem na adres: kursy@daodetcm.com podając imię, nazwisko, adres do korespondencji oraz telefon kontaktowy.

 

Ilość miejsc jest ograniczona. Zapisy według kolejności wpłat. 

Cena za kurs (wszystkie 3 części): 3 900 zł.

Cena nie obejmuje kosztów dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Na życzenie wystawiane są faktury bez VAT na firmę – w tym wypadku prosimy o podanie numeru NIP w wiadomości rejestracyjnej.

 

Opłaty za kurs przyjmowane są przelewem na Konto Organizatora:

DaoDeTcm Sp.z.o.o. ul. Królowej Jadwigi 264, 30-218 Kraków
Alior Bank, rachunek nr: 81 2490 0005 0000 4600 5237 3536

Prosimy o podanie tytułu wpłaty: TUI NA – Kurs I stopnia (nazwisko + imię)

 

Dostępna jest również Rejestracja online, klikając link poniżej:

Zarejestruj się