Niemal każdy człowiek zmaga się obecnie z mniejszymi lub większymi dolegliwościami zdrowotnymi. Aby zwiększyć swoją sprawność, warto więc sięgnąć po metody, których efektywność jest znana już od tysięcy lat. Jedną z takich technik jest akupunktura. Na czym ona polega? I jakie daje efekty? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest akupunktura?

Akupunktura została opracowana w Chinach wiele tysięcy lat temu, a u jej podstaw leży medycyna chińska opierająca swój system leczniczy na pojęciu energii życiowej zwanej Qi, które to krąży w organizmie, organizując się w skomplikowany system merydianów i zarządza wszystkimi procesami fizjologicznymi. Według medycyny chińskiej zaburzenia przepływu energii Qi, nierównowaga między aspektami Yin i Yang w naszym organizmie, skutkują występowaniem zaburzeń zdrowotnych, różnego rodzaju chorób i dolegliwości bólowych.

>Akupunktura to naturalną metodą leczenia i jedna z kluczowych technik medycyny chińskiej, polegająca na nakłuwaniu wybranych punktów na ciele przy użyciu specjalnych cienkich igieł, wysterylizowanych i jednorazowych. Samo nakłucie nie pozostawia śladu ani nie powoduje krwawienia. Warto podkreślić, że punkty akupunkturowe są zróżnicowane pod względem właściwości, dlatego prawidłowe przeprowadzenie zabiegu wymaga precyzji i specjalistycznej wiedzy.

Jak działa akupunktura?

Akupunktura opiera się na regulacji przepływu energii Qi w systemie meridianów, czyli kanałów energetycznych i ma na celu poprawę krążenia Qi w organizmie, doprowadzając go do stanu równowagi, co przyczynia się do zlikwidowania zaistniałych dolegliwości.

Nakłuwanie punktów akupunkturowych, umiejscowionych wzdłuż meridianów, umożliwia odblokowanie przepływu energii, a tym samym przywróceniu dobrostanu fizycznego i psychicznego.

Jakie efekty daje akupunktura?

Akupunktura ma szerokie zastosowanie i może być stosowana w przypadku niemal każdego schorzenia.

Jest szczególnie pomocna w chorobach związanych z zaburzeniami działania układu odpornościowego, w chorobach układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Stosuje się ją tak samo często przy chronicznych infekcjach dróg oddechowych, przy stanach zapalnych zatok, a także przy migrenach i chorobach układu kostno-stawowego. Warto ją wykorzystać również w przypadku niepłodności, problemów ginekologicznych, jak i zaburzeń emocjonalnych. Akupunktura polecana jest coraz częściej także jako wspomaganie odchudzania.

Należy pamiętać, że nie ma poważnych przeciwwskazań do zastosowania akupunktury. Wszelkie szczegóły należy jednak omówić ze specjalistą w momencie wizyty.