Niemal każdy człowiek zmaga się obecnie z mniejszymi lub większymi dolegliwościami zdrowotnymi. Aby zwiększyć swoją sprawność, warto więc sięgnąć po metody, których efektywność jest znana już od tysięcy lat. Jedną z takich technik jest akupunktura. Na czym ona polega? I jakie daje efekty? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Czym jest akupunktura?

Akupunktura to naturalna metoda leczenia polegająca na nakłuwaniu wybranych obszarów ciała w jednym lub kilku punktach. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystywane są specjalne cienkie igły, wysterylizowane i jednorazowe, a samo nakłucie nie pozostawia śladu ani nie powoduje krwawienia.

Akupunktura została opracowana w Chinach wiele tysięcy lat temu, a u jej podstaw leży medycyna chińska opierająca swój system leczniczy na pojęciu energii życiowej zwanej Qi, które to krąży w organizmie, organizując się w skomplikowany system merydianów i zarządza wszystkimi procesami fizjologicznymi. Zabieg akupunktury jako jedna z kluczowych technik medycyny chińskiej, polega na harmonizacji przepływu Qi w organizmie, doprowadzając go do stanu równowagi, co przyczynia się do zlikwidowania zaistniałych dolegliwości.

Aby zrozumieć działanie akupunktury, możemy porównać proces regulacji Qi do aspektu regulacji ciepłoty ciała, która optymalnie utrzymuje się na poziomie 36,5 stopni Celsjusza. W świetle medycyny chińskiej równie ważna dla zdrowia jest stabilna i wystarczająca ilość Qi, czyli energii życiowej. Dobrze znamy konsekwencje zaburzeń termiki ciała, czyli sytuacje nadmiernego wyziębienia lub nadmiernego rozgrzania, które mogą doprowadzić do poważnych dolegliwości. W porównywalny sposób medycyna chińska analizuje rozregulowanie przepływu Qi w organizmie, czyli stan niedoboru energii lub stan jej nadmiernej kumulacji, obydwie sytuacje mogące być przyczyną wystąpienia niezliczonej liczby schorzeń.

Akupunktura jest zatem techniką polegającą na regulacji, pozwalającą doprowadzić przepływ Qi do stanu równowagi dzięki uzupełnianiu jego niedoborów, jak i redukowaniu jego nadmiernej kumulacji.

Dlatego też, w zależności od dolegliwości i zaistniałego stanu nierównowagi energetycznej, przebieg zabiegu akupunktury może przybierać różne formyigły mogą być aplikowane na różnej głębokości, stosowane krótko, w kilkusekundowych nakłuciach lub pozostawiane w ciele na dłużej np. do dwudziestu minut.

Warto zauważyć, że terapia akupunkturowa jest metodą bodźcową, co oznacza, że aby osiągnąć pożądany efekt, należy powtarzać stymulację w określonym przedziale czasowym. Częstotliwość zabiegów akupunktury zależy od rodzaju dolegliwości i może być czasami konieczna kilka razy w ciągu dnia, aby uporać się z zaistniałym zaburzeniem, tak jest na przykład w fazie ostrej przeziębienia. Ogólnie, w przychodniach i szpitalach medycyny chińskiej przepisuje się najczęściej kuracje kilkudniowe składające się z codziennych zabiegów akupunktury.

Jakie efekty daje akupunktura?

Akupunktura ma szerokie zastosowanie i może być stosowana w przypadku niemal każdego schorzenia.

Jest szczególnie pomocna w chorobach związanych z zaburzeniami działania układu odpornościowego, w chorobach układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Stosuje się ją tak samo często przy chronicznych infekcjach dróg oddechowych, przy stanach zapalnych zatok, a także przy migrenach i chorobach układu kostno-stawowego. Warto ją wykorzystać również w przypadku niepłodności, problemów ginekologicznych, jak i zaburzeń emocjonalnych. Akupunktura polecana jest coraz częściej także jako wspomaganie odchudzania.

Należy pamiętać, że nie ma poważnych przeciwwskazań do zastosowania akupunktury. Wszelkie szczegóły należy jednak omówić ze specjalistą w momencie wizyty.

Królowej Jadwigi 264
30-218 Kraków

MeiYu Clinic:    +48 787 817 307       787 817 307

San Bao Academy:    +48 535 054 356       535 054 356

Copyright © Daodetcm 2023. All Rights Reserved. Site by QDC