Historia medycyny chińskiej sięga ponad 2000 tysięcy lat. Przełomowym okresem dla jej rozwoju były rządy dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.), podczas których teorie i praktyki medyczne zostały zorganizowane i uporządkowane. To właśnie w tym czasie zsyntetyzowano różne prądy medyczne, które dały początek medycynie chińskiej, jaką znamy dzisiaj.
Podstawowe dzieło klasycznej medycyny chińskiej
Najważniejszym faktem historycznym tego okresu były narodziny najstarszego w dziejach ludzkości dzieła medycznego „Wewnętrzny Kanon Żółtego Cesarza” Huáng Dì Nèi Jīng 黄帝内经, pisanego na rozkaz dynastii Han przez około 500 lat i ukończonego w I w. n.e.
Klasyk ten jest do dziś uważany za absolutnie niezbędną literaturę do nauki medycyny chińskiej. Był to również punkt wyjścia dla teoretycznego rozwoju wielu nurtów medycznych i zdecydowana większość znanych lekarzy, którzy rozwinęli na przestrzeni wieków tradycję medycyny chińskiej, zaczynała od tego podstawowego dzieła medycznego. Jest on do dziś uznawany przez wszystkich za absolutne i niepodważalne odniesienie w kwestiach fundamentalnych teorii medycyny chińskiej.
Studia medyczne i pierwsze egzaminy państwowe
Już za panowania dynastii Tang (618-907), w okresie złotego wieku chińskiej cywilizacji, nauczanie medycyny chińskiej stało się oficjalne, a od 624 r. studia lekarskie sankcjonowane egzaminami państwowymi. Następnie, przez ponad 1000 lat, stworzony w ten sposób system studiów lekarskich kontynuował swój rozkwit dzięki dziełom wybitnych lekarzy, których odkrycia i doktryny spisywane były w formie traktatów medycznych.
Niestety na początku XX w. doszło do całkowitego załamania tego systemu medycznego wraz z upadkiem chińskiego mocarstwa i wygnaniem w 1911 r. ostatniej dynastii Qing, kiedy to Chiny pogrążyły się w wyniszczającej walce o władzę oraz wojnie z Japonią. W ten sposób dobiegł końca zapoczątkowany w VII w. system kształcenia lekarzy klasycznej medycyny chińskiej.
Narodziny pojęcia „Tradycyjna Medycyna Chińska”
Od 1949 roku, gdy do władzy dochodzi partia komunistyczna na czele z Mao Ze Dong, medycyna chińska przechodzi całkowitą reorganizacją i konceptualizacje. Starożytne teorie oddziedziczonej medycyny chińskiej zostają zintegrowane z szeroko rozpowszechnioną medycyną zachodnią, co daje początek nowemu systemowi medycznemu nazwanemu „Tradycyjna Medycyna Chińska” (TCM w j. angielskim).
Fundamenty Tradycyjnej Medycyny Chińskiej bazują się na podstawowych konceptach biomedycyny łącząc praktyki lecznicze liczące ponad 2000 lat z nowoczesnymi osiągnięciami naukowej medycyny zachodniej. Obecnie, TCM jest systemem medycznym oficjalnie nauczanym i praktykowanym w Chinach oraz rozpowszechnionym na całym świecie jako zmodernizowana praktyka medycyny chińskiej.
Pierwszym uniwersytetem powstałym na fundamentach tego nowego systemu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej jest Nanjing Jiangsu University of Chinese Medicine, czyli Uniwersytet Medycyny Chińskiej w Nankinie założony w roku 1954.
Co warto o nim wiedzieć?
Krótka historia Uniwersytetu Medycyny Chińskiej w Nankinie
Nanjing Jiangsu University of Chinese Medicine (NJUCM) został zbudowany z inicjatywy Rządu Ludowego prowincji Jiangsu oraz Państwowej Administracji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ChRL jako pionierski uniwersytet nauczania systemu zmodernizowanej medycyny chińskiej. Przedstawiciele tej placówki wykształcili pierwszych dyplomowanych lekarzy specjalistów tradycyjnej medycyny chińskiej, którą obecnie praktykuje w naszym gabinecie w Krakowie mgr med. Marta Kubisz, również absolwentka NJUCM.
Podkreślić należy, że to właśnie naukowcy z Uniwersytetu w Nankinie jako pierwsi opracowali program nauczania w zakresie tradycyjnych, chińskich praktyk leczniczych, wydając pierwsze podręczniki medyczne na potrzeby kształcenia lekarzy TCM.
Uniwersytet Medycyny Chińskiej w Nankinie w obecnych czasach
Obecnie Nanjing Jiangsu University of Chinese Medicine obejmuje dwa kampusy naukowe – Xianlin i Hanzhongmen. Liczba studentów tej uczelni sięga 20 000. Placówka podejmuje też współpracę z wieloma międzynarodowymi organizacjami. Jedną z nich jest Światowa Organizacja Zdrowa (WHO).
Uniwersytet Medycyny Chińskiej w Nankinie zajmuje przy tym czołowe miejsca w rankingu najbardziej renomowanych uczelni kształcących w zakresie medycyny chińskiej w całych Chinach. W latach 2016, 2017 i 2018 placówka była niekwestionowanym numerem 1.